O nas

Nasz ród wywodzi się z rodziny Marków zwanych TADYSAMI.

Po krótce przedstawimy historię naszego rodu i genezę powstania przydomka, co niejako zainspirowało nas do powstania nazwy naszego obiektu.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ród TADYSOWSKI tworzy jedną wielką rodzinę, gdyż górale znani są z tego, że lubią żyć w zespołach, wzajemnie się popierać, wspólnie pracować, bawić się i smucić.

Warunki klimatyczne, trudne warunki życia i tradycje kulturowe sprawiły, że na Podhalu tworzyły się bardzo silne więzi rodzinne. Z pewnością jest to stary ród i może nawet sięga on korzeni wsi Szaflary lokowanej na początek XIV wieku.

W rodzinie krążą rózne wersje mówiące o genezie powstania przydomku „TADYS”. Według wersji Józefa Marka (rocznik 1901) opowiadanej w dalekiej przeszłości z powstaniem przydomku miało być tak:

Jeden z pradziadków często wychodził z domu do pracy na Węgry, a za nim chodzili też i inni szaflarzanie. Kiedy po powrocie przy wieczornej pogawędce zaczynano wsponinać gdzie kto był i co widział, pradziad aktywnie włączał się w dyskusje oświadczając, że „JO TAM TYS BYŁ”, a ponieważ seplenił – zgłoski zlewały się i wychodziło z tego „TADYS”. W kóńcu ludzie wychwycili tę ułomność i powstał przydomek „TADYS”.

Inna wersja powsania przydomka „Tadys” mogłaby wywodzić się od męskiego imienia TADEUSZ, odpowiednio zmodyfikowanego i wymawianego po góralsku. Górale imię Tadeusz wymawiają Tadeus, a fonetycznie Eu można wymienić na Y i wówczs przydomek jest pełny (fragment z „Krótkiego zarysu dziejów rodziny MARKÓW – Tadysów” opr. J.Marek, ogromne podziękowania dla Marii i Józefa Marków za odtworzenie histori rodu Marków – TADYSÓW).


Nr kontaktowy:
609 084 970

Copyright (C) 2022 U Tadysa